avada-plumber@2x

Dugulás megszüntetés – Miért fontosak a zsírfogók?

Amikor háztartásban történt duguláshoz hívnak bennünket, akkor az egyik leggyakoribb probléma a mosogató eltömődése szokott lenni. Nem csoda, hiszen a mosogató nagy „forgalmat” bonyolít le otthonunkban. Bizony, sokszor megtörténik, hogy az ételmaradék egy része a mosogatóban landol, amelynek hosszú távon egyenes következménye: a szerkezet eldugulása! Háztartásunk esetében ezen csak úgy segíthetünk, hogyha ügyelünk rá, hogy az edényeket előzetesen leöblítsük. A poharak és a tányérok így a nagyobb részecskéktől mentesen kerülhetnek a mosogatóba.

Védjük környezetünket zsírfogó segítségével!

Nagyüzemi konyhák esetében azonban, a forgalom nagysága miatt, más megoldást kell választanunk. Mégpedig a zsírfogót berendezést, vagy – ahogyan másképpen is szokták nevezni – a zsírfogó aknát.

Rendszerint, a lakásokban nem található akkora hely, amely megengedné a zsírfogó berendezés beépítését. Ellenben, az ipari konyhák esetében célszerű a szerkezet használata, melynek elsődleges indoka: a környezetünk védelme

Gondoljunk csak bele: ha egy átlagos méretű család csak mosogatással évente 150-250 liter szennyvizet „termel”, akkor milyen környezeti terhelést jelenthet mindez egy sokszoros forgalmat lebonyolító konyhában! Nem véletlen, hogy a zsírfogó berendezés használatát a vonatkozó jogszabály kötelezővé is teszi azon éttermi, illetve egyéb vendéglátó-ipari helyiség konyháiban, ahol magas olaj- és zsírtartalmú szennyvizek keletkeznek.

Előzzük meg a dugulást!

A zsírfogó berendezés működési elve egyszerű: a tartály az anyagok fajsúlya alapján szétválasztja a folyékony és a szilárd szennyeződéseket. Mivel a szilárd ételmaradék egy külön tartályba kerül, így nem kell, hogy a nagyobb részecskék keresztülhaladjanak a csatornarendszeren.

Dugulás megszüntetés – Miért fontosak a zsírfogók?

Tartsuk tisztán a csatornarendszert!

Egyszerű szerkezetről van szó, amely használatának több előnye is van. Egyrészről az ipari konyhákban megkímélhetjük magunkat az ételmaradékok okozta dugulástól, illetve az ezzel járó kellemetlen szaghatástól. Másrészről, mivel a szilárd anyagok a csatornahálózatot nem terhelik, így hosszú távon megakadályozhatjuk a csővezeték elzsírosodását, illetve eliszaposodását, valamint a csatorna falának idő előtti korrodálódását. Természetesen nem elhanyagolható a már említett szempont sem, miszerint a zsírok és az olajok megszűrésével környezetünket sem terheljük.

Változatos megoldások közül választhatunk!

Maga a berendezés többféle anyagból is készülhet. Leggyakoribb a rozsdamentes acélból készült zsírfogó, de kedveltek a PVC-ből és a polipropilénből (PP) készült szerkezetek is. Nagyon fontos, hogy a tartály beépítését szakember végezze, mivel a szerkezet üzembiztos működéséhez alapozás, illetve betonozás szükséges. Nagyjából – a berendezés típusától és a munkadíjtól függően 50-150 ezer forinti összeg között számolhatunk.

A zsírelválasztó berendezés föld felett és föld alatt egyaránt építhető, bár leggyakoribb megoldás a mosogató alá beépített szerkezet.

Figyeljünk a rendszeres karbantartásra!

Ahhoz, hogy a zsírfogó maradéktalanul el tudja látni feladatát, rendkívül fontos a berendezés rendszeres tisztítása. Ideális esetben és a konyha forgalmától havonta, de legalább negyedévenként végezzük el a zsírfogók takarítását. Maga a folyamat hasonlít az emésztőgödör szippantásához, a zsírelválasztó berendezést itt is erre a célra kifejlesztett szívó és mosó tartályos gépkocsival szokták elvégezni.

Hívjunk szakember a zsírfogó tisztításához is!

Ügyeljünk rá, hogy a zsírfogó aknák tisztítása során szigorú előírásokat kell betartanunk. A vonatkozó munkavédelmi és közegészségügyi előírások értelmében gondoskodnunk kell a zsír-iszap hulladékkeverék kitermeléséről, elszállításáról, valamint ártalmatlanításáról. Célszerű ezért az ehhez kapcsolódó feladatokat is szakemberre bíznunk, hiszen így komoly büntetést kerülhetünk el.

A jelenleg hatályos 220/2004. (VII. 21.) kormányrendelet értelmében, amely a felszíni vizek minősége védelmének szabályairól rendelkezik, akár több százezer forintos csatornabírsággal is sújthatják üzletünket, hogyha nem szabályszerűen végezzük el a zsírelválasztó berendezés tisztítását.

Lefolyó problémák: Gyakran Ismételt Kérdések

Hogyan tisztítható meg az elzsírosodott lefolyó?2023-05-24T09:27:47+02:00

Az elzsírosodott lefolyók tisztítása gyakran magában foglalja a zsíroldó szerek használatát, hogy eltávolítsa a zsírt és az olajat a lefolyó faláról. A forró víz használata is segíthet feloldani a zsírt és megkönnyíteni a lefolyását.

Hogyan tisztítható meg az eldugult lefolyó házilag?2023-05-24T09:27:00+02:00

Az eldugult lefolyók tisztítása házilag gyakran magában foglalja a háztartási termékek, például a szódabikarbóna és ecet használatát, hogy feloldja a dugulást. Ezenkívül a különböző lefolyótisztító eszközök, mint például a lefolyótisztító spirál, is hasznosak lehetnek.

Hogyan tisztítható meg a konyhai lefolyó?2023-05-24T09:25:53+02:00

A konyhai lefolyó tisztítása fontos a zsír, olaj és ételek maradványainak eltávolításához, amelyek eldugulást okozhatnak. A rendszeres tisztítás segít megelőzni a lefolyó eldugulását és a kellemetlen szagokat. A sütőpor és a forró víz kombinációja hatékony lehet a zsír és az olaj feloldásában.

Miért jön vissza a víz a lefolyóból?2023-05-24T09:25:15+02:00

Ha a víz visszajön a lefolyón keresztül, az azt jelzi, hogy valahol eldugulás van a csőrendszerben. Ez a probléma gyakran a mosogatóban vagy a fürdőszobában fordul elő, ahol a víz nem tud szabadon áramlani a csöveken keresztül. A szódabikarbóna nagyszerű természetes tisztítószer, amely segít feloldani a zsírt és az olajat a lefolyóban. Egyszerűen szórjunk egy csésze szódabikarbónát a lefolyóba, majd öntsünk rá egy csésze forró vizet, és hagyjuk hatni néhány percig, mielőtt leöblítenénk.

Miért jön fel a víz a padlóösszefolyón?2023-05-24T09:24:34+02:00

Ez a probléma általában akkor fordul elő, amikor a padlóösszefolyó eldugul, és a víz nem tud lefolyni. Ez gyakran a padlösszefolyóban felhalmozódó szennyeződések, például haj, szappan és egyéb anyagok miatt következik be. A lefolyótisztító eszközök, mint példáula lefolyótisztító spirál, hasznosak lehetnek ebben a folyamatban.

Miért jön vissza a víz a lefolyóból?2023-05-24T09:23:50+02:00

Ha a víz visszajön a lefolyón keresztül, az jelzi, hogy valahol eldugulás van a csőrendszerben. Ez a probléma gyakran a mosogatóban vagy a fürdőszobában fordul elő, ahol a víz nem tud szabadon áramlani a csöveken keresztül. A folyékony lefolyótisztítók kereskedelmi termékek, amelyeket kifejezetten a lefolyók tisztítására terveztek. Ezek a termékek gyakran tartalmaznak erős vegyszereket, amelyek feloldják a zsírt, az olajat és az ételek maradványait a lefolyóban.

Miért folyik le lassan a víz a zuhanytálcából?2023-05-24T09:23:13+02:00

Ez a probléma gyakran a haj, szappan és egyéb anyagok felhalmozódása miatt alakul ki a zuhany lefolyójában. Ezek az anyagok lassítják a víz lefolyását, és végül eldugulást okozhatnak. A só segíthet a dugulás feloldásában. Szórjunk egy csésze sót a lefolyóba, majd öntsünk rá egy csésze forró vizet, és hagyjuk hatni néhány percig, mielőtt leöblítenénk.

Miért nem folyik le a víz a mosogatóban?2023-05-24T09:16:04+02:00

Ez a probléma általában akkor fordul elő, amikor az ételek maradványai, zsír vagy olaj felhalmozódik a lefolyóban, ami elzárja a víz útját. Ez idővel eldugulást okozhat, ami megakadályozza a víz lefolyását. A probléma megoldására használhatunk sütőport. Egyszerűen szórjunk egy csésze sütőport a lefolyóba, majd öntsünk rá egy csésze forró vizet, és hagyjuk hatni néhány percig, mielőtt leöblítenénk.

További érdekes cikkek a duguláselhárításról

Go to Top