avada-plumber@2x

A szennyvízcsatorna megfelelő lejtése

A szennyvíz elvezetése mindig komoly fejtörést okozott az emberiségnek. Annak ellenére, hogy a csatornázást már az ókori civilizációk is ismerték, az általuk kialakított rendszerek még igen kezdetlegesek voltak.

A fejlődést a középkorban egy nagyobb hanyatlás követte, amikor a városi polgárok egyáltalán nem törődtek az alapvető higiéniás elvárások betartásával. Az éjjeli edények tartalmát vagy a várárokba, vagy rosszabb esetben az utcakőre öntötték. Ennek köszönhetően gyakoriak voltak az egész kontinensen végig söprő, pusztító járványok. Hiába voltak kisebb, helyi intézkedések, ezek nem hozták meg a várt eredményeket.

A modern csatornahálózat kiépítésének igényét a szennyvízben megtelepedő kórokozók és a rendszeres járványok közötti kapcsolat feltérképezése keltette életre. A 19. században egyre világosabbá vált, hogy a szennyvíz elvezetése nem csak a bűzt szünteti meg, de a közegészségügyi állapotokat is jelentősen javíthatja. Ráadásul az ipari forradalom miatt a városokba özönlő tömegek még sürgetőbbé tették a probléma megoldását. Bár a 20. században világszerte elkezdték kiépíteni a csatornahálózatot, még mindig vannak olyan területek, amelyek csatlakozásra várnak.

Napjaink csatornái, akárcsak több ezeréves elődjeik, a gravitációs erőhatást veszik alapul. A szennyvizet a megfelelő lejtést biztosító csöveken keresztül szállítják el a lakókörnyezetből. Ebből adódóan a tervezés egyik legfontosabb pillére az ideális lejtési szög meghatározása.

Ebben a bejegyzésben röviden ismertetjük ennek jelentőségét, illetve bemutatjuk azokat a károkat is, amelyeket a nem jól meghatározott értékek okozhatnak.

Milyen szabályok vonatkoznak a lejtési szögre?

A lejtési szög kialakításának előre meghatározott szabályai vannak, melyeket a Magyar Nemzeti Szabványok Jegyzéke tartalmaz. Az előírások 3 és 5 ezrelék közötti lejtési szöget engedélyeznek, így egy 10 méter hosszúságú szakasznál, ez 3-5 cm különbséget jelent. Ebben a jegyzékben a szakemberek pontos leírást kaphatnak a csövek ajánlott anyagáról, illetve az átmérő méretéről is.

Miért fontos a lejtési szög pontos beállítása?

A nem jól megadott lejtési szög dugulások kialakulását eredményezi. Túl nagy szög esetében a víz egyszerűen átzúdul a csatornán, de nem viszi magával a szennyeződéseket. Ezek később felgyűlnek és jelentős elzáródásokat okoznak a rendszerben.

A kis lejtési szög hasonló gondokat produkál, hiszen ideális sebesség nélkül a víz képtelen elszállítani a különféle anyagokat. A hibás lejtési szög tehát mindenképpen dugulást idéz elő a csatornában.

Hogyan lehet a dugulást megszüntetni?

A már kialakult dugulást csak szakember tudja hatékonyan eltávolítani. Ehhez a legjobb eszköz a womás csatornatisztító gép, ami akár 300 bar nyomással sodorja ki a szennyeződéseket a csövekből. A tisztítás mellett a dugulás helyének feltárásához is technikai eszközök szükségesek. A leggyakrabban alkalmazott módszer a kamerás felderítés.

A lejtési szög mellett milyen buktatók adódhatnak az építéskor?

A lejtési szög beállításán túl a csatorna kivitelezésekor számos tényezőt kell figyelembe venni. Ezek közül a legfontosabbak:

  • A derékszögű könyökök helyett a dugulás megelőzése szempontjából hasznosabbak a lágy ívelések. A 90 fokos részeken ugyanis könnyebben akadnak fenn a dugulást okozó hordalékok.

  • Az illeszkedésért felelős gumigyűrűket pontosan kell felhelyezni, mivel az itt-ott kiálló részek megfoghatják a szennyeződéseket.

  • A csatornát körülölelő talajnál ügyelni kell a minőségre. A puha, homokos talajban gyorsan megsüllyedhet a rendszer.

  • A növényzet átvizsgálása szintén nagyon fontos. A telepítéskor fel kell mérni a csatorna környékén található fák, illetve bokrok elhelyezkedését, hiszen a növekvő gyökérzet súlyos károkat tehet a csövekben.

Segítség a bajban

Ha makacs dugulással küzd, ne várjon tovább! Cégünk 30 éves munkatapasztalattal és a legmodernebb gép felszereléssel áll az Ön rendelkezésére. Vegye igénybe szolgáltatásainkat és legyen újra tiszta minden lefolyója!

Lefolyó problémák: Gyakran Ismételt Kérdések

Hogyan tisztítható meg az elzsírosodott lefolyó?2023-05-24T09:27:47+02:00

Az elzsírosodott lefolyók tisztítása gyakran magában foglalja a zsíroldó szerek használatát, hogy eltávolítsa a zsírt és az olajat a lefolyó faláról. A forró víz használata is segíthet feloldani a zsírt és megkönnyíteni a lefolyását.

Hogyan tisztítható meg az eldugult lefolyó házilag?2023-05-24T09:27:00+02:00

Az eldugult lefolyók tisztítása házilag gyakran magában foglalja a háztartási termékek, például a szódabikarbóna és ecet használatát, hogy feloldja a dugulást. Ezenkívül a különböző lefolyótisztító eszközök, mint például a lefolyótisztító spirál, is hasznosak lehetnek.

Hogyan tisztítható meg a konyhai lefolyó?2023-05-24T09:25:53+02:00

A konyhai lefolyó tisztítása fontos a zsír, olaj és ételek maradványainak eltávolításához, amelyek eldugulást okozhatnak. A rendszeres tisztítás segít megelőzni a lefolyó eldugulását és a kellemetlen szagokat. A sütőpor és a forró víz kombinációja hatékony lehet a zsír és az olaj feloldásában.

Miért jön vissza a víz a lefolyóból?2023-05-24T09:25:15+02:00

Ha a víz visszajön a lefolyón keresztül, az azt jelzi, hogy valahol eldugulás van a csőrendszerben. Ez a probléma gyakran a mosogatóban vagy a fürdőszobában fordul elő, ahol a víz nem tud szabadon áramlani a csöveken keresztül. A szódabikarbóna nagyszerű természetes tisztítószer, amely segít feloldani a zsírt és az olajat a lefolyóban. Egyszerűen szórjunk egy csésze szódabikarbónát a lefolyóba, majd öntsünk rá egy csésze forró vizet, és hagyjuk hatni néhány percig, mielőtt leöblítenénk.

Miért jön fel a víz a padlóösszefolyón?2023-05-24T09:24:34+02:00

Ez a probléma általában akkor fordul elő, amikor a padlóösszefolyó eldugul, és a víz nem tud lefolyni. Ez gyakran a padlösszefolyóban felhalmozódó szennyeződések, például haj, szappan és egyéb anyagok miatt következik be. A lefolyótisztító eszközök, mint példáula lefolyótisztító spirál, hasznosak lehetnek ebben a folyamatban.

Miért jön vissza a víz a lefolyóból?2023-05-24T09:23:50+02:00

Ha a víz visszajön a lefolyón keresztül, az jelzi, hogy valahol eldugulás van a csőrendszerben. Ez a probléma gyakran a mosogatóban vagy a fürdőszobában fordul elő, ahol a víz nem tud szabadon áramlani a csöveken keresztül. A folyékony lefolyótisztítók kereskedelmi termékek, amelyeket kifejezetten a lefolyók tisztítására terveztek. Ezek a termékek gyakran tartalmaznak erős vegyszereket, amelyek feloldják a zsírt, az olajat és az ételek maradványait a lefolyóban.

Miért folyik le lassan a víz a zuhanytálcából?2023-05-24T09:23:13+02:00

Ez a probléma gyakran a haj, szappan és egyéb anyagok felhalmozódása miatt alakul ki a zuhany lefolyójában. Ezek az anyagok lassítják a víz lefolyását, és végül eldugulást okozhatnak. A só segíthet a dugulás feloldásában. Szórjunk egy csésze sót a lefolyóba, majd öntsünk rá egy csésze forró vizet, és hagyjuk hatni néhány percig, mielőtt leöblítenénk.

Miért nem folyik le a víz a mosogatóban?2023-05-24T09:16:04+02:00

Ez a probléma általában akkor fordul elő, amikor az ételek maradványai, zsír vagy olaj felhalmozódik a lefolyóban, ami elzárja a víz útját. Ez idővel eldugulást okozhat, ami megakadályozza a víz lefolyását. A probléma megoldására használhatunk sütőport. Egyszerűen szórjunk egy csésze sütőport a lefolyóba, majd öntsünk rá egy csésze forró vizet, és hagyjuk hatni néhány percig, mielőtt leöblítenénk.

További érdekes cikkek a duguláselhárításról

Go to Top